Jak se starat o krásu

Zabraňte kontaktu s vodou
Krása šperků je trvanlivá, ale zároveň jemná a křehká. Tím, že budete dodržovat dané pokyny, budete si dlouho užívat dokonalosti svých šperků. Většina šperků může být poškozena přímým kontaktem s vodou, jak vodou z vodovodu, tak mořskou vodou. Voda a její přísady mohou mít vliv na to, jak šperky vypadají: šperk může ztratit svůj lesk a změnit svou barvu. To platí zejména pro perly a perleť, která je jemná a citlivá. Každý šperk by měl být před koupáním nebo mytím nádobí sundán.

Chraňte šperk před chemikáliemi
Přísady detergentů používané v kuchyni a koupelně, stejně jako kosmetika, jako jsou laky na vlasy, deodoranty parfémy, mohou způsobit změnu barvy šperku nebo kůže, která s ním přichází do styku. Ve většině případů nejsou šperky vyrobeny z čisté mědi, ale z jiných slitin, které reagují s mnoha různými látkami. Chemické látky mohou také poškodit ty šperky, které jsou vyrobeny z přírodních nebo organických kamenů (perly, jantar), což způsobuje jejich změnu barvy, povrchu nebo oxidaci.

Pečlivě je uchovávejte
Uchování šperků správným způsobem je velmi důležité. Každý kus šperku by měl být zabalen do měkké tkaniny a uzavřen v samostatném pouzdru. Jedině tímto způsobem bude chráněn před poškozením, zaprášením atd. Dobré místo k ukládání šperků je speciální klenotnice dostupná v klenotnictví. Doporučujeme, aby jste své šperky čas od času nechali vyčistit.

Pamatujte si, že jsou křehké a jemné
Šperky vyrobené ze zlata pomocí technologie tenkostěnných odlitků, tzv. "foukané", mají poměrně malou váhu. Nejen z tohoto důvodu je třeba se šperky zacházet se zvláštní opatrností, protože - v důsledku nárazu nebo stlačení - mohou být nenávratně poškozeny.

Nezachytit
S tenkými jemným řetízky je třeba zacházet opatrně. Pokud za něco zachytíte, mohou se roztrhnout nebo deformovat, i když spíte. Po sundání by se řetízek neměl ohýbat nebo skládat příliš těsně, to mu může způsobit nevratnou deformaci nebo ohyb.

Zacházejte s nimi s úctou
Drahé kameny, přírodní kameny a perly, které zdobí šperky, jsou zvláště citlivé na pád, odření, roztrhnutí a veškeré poškození v důsledku náhodných událostí. Šperky byste měli sundat, pokud se chystáte na domácí práce, spát, sportovat nebo dělat jiné aktivity.

Opatrně na citlivé povrchy
Měli byste se vyvarovat situacím, kdy jsou šperky s brilantním řezem, saténovým povrchem, zlacením, rhodiem nebo patinací - které vytvářejí pouze tenkou vnější vrstvu - vystaveny opotřebení, protože jejich struktura může být poškozena.

Věnujte pozornost pozlacení
Pozlacení stříbrných šperků se přirozeně opotřebovává. Abyste tento proces zpomalili, měli byste dodržovat několik jednoduchých pravidel. Čím častěji nosíte šperky, tím rychleji se opotřebují. Proto bychom se měli vyvarovat toho, abychom šperky nosili v domácnosti nebo při spánku. Pozlacení se dále opotřebovává při kontaktu s vodou, parfémy dalšími kosmetickými přípravky a pokožkou (v závislosti na pH). Jiné zbarvení šperků není vadou produktu a není předmětem reklamace.

Starejte se o své šperky
Nejlepší péčí je systematicky odstraňovat prach ze šperků. Doporučujeme používat speciální látku. Neměli byste čistit šperky, které jsou opravdu špinavé, s použitím čistících a leštících výrobků. Čas od času byste měli nechat šperky vyčistit, odborníkem v klenotnictví. Veškeré šperky zakoupené v obchodech YES a na webových stránkách yesklenoty.cz můžete přinést do jakéhokoliv obchodu YES a nechat vyčistit odborníkem.